5 Wyjaśnij Na Prostym Przykladzie Pojecia Zakleszczenie I Zaglodzenie
Zakleszczenie (ang. deadlock)
jest pojęciem z teorii gier opisującym sytuację, w której co najmniej dwie różne akcje czekają na siebie nawzajem, więc żadna nie może się zakończyć. Najprostsze zakleszczenie powstaje dla dwóch procesów. Każdy z nich utrzymuje w swojej wyłącznej dyspozycji pewien zasób i jednocześnie czeka na zwolnienie innego zasobu zajętego przez drugi z procesów
Zagłodzenie procesu (ang. starvation)
w informatyce sytuacja w środowisku wielozadaniowym, w której dany proces nie jest w stanie zakończyć działania, ponieważ nie ma dostępu do procesora lub innego współdzielonego zasobu.Występuje najczęściej na skutek niewłaściwej pracy algorytmu szeregowania, którego zadaniem jest sprawiedliwy przydział zasobów, lub nadmiernego obciążenia systemu.

Przykłady
Przy okrągłym stole siedzi pięciu filozofów. Na stole, przed każdym z ucztujących, znajduje się talerz oraz pomiędzy każdymi dwoma sąsiadami - widelec. Oprócz tego na środku stołu znajduje się miska z spaghetti. Aby przystąpić do konsumpcji spaghetti filozof musi zaopatrzyć się w dwa, dobierane pojedynczo, widelce. Po spożyciu pokarmu filozof odkłada oba widelce i oddaje się własnym rozważaniom, aż do czasu gdy ponownie zgłodnieje.
  • zakleszczenie gdy każdy filozof trzyma jeden widelec i czeka na wolny widelec.
  • zagłodzenie najmniejszy z filozofów nie może skorzystać z miski z spaghetti ponieważ dla niego zawsze brakuje wolnych widelców.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License